Senaryodan Bakmak

Posted on Posted in Deneysel

Merhaba. En iyi arkadaşım geçen sene izlediği en iyi dizilerin sıralamasını yapmıştı. Ben de hayatımı düzene koyarken esinlendiğim gibi bu konuda da ondan esinlenerek bir sıralama yapma gereği duydum. Hatta ona da bir taslak göndermiştim. Aşağı yukarı hemfikir olduk diyebilirim, birkaç dizi haricinde. “Benim tarzım -aşağıda göreceksiniz- bu” falan gibi konuşmuştum onunla, ama kesinleşene kadar beklemek istesem de, Mr. Robot’un ikinci sezonunun bitmesini bekleyemedim.

1- Dexter (2006-2013)

Başrol: Michael C. Hall

Yaratıcı: James Manos Jr.

Neden mi ilk sırada? Kiminin hayatında izlediği ilk dizi en iyi dizisidir, halbu ki benimki BrBa olmasına rağmen, Dexter’ın karakter analizi yapabilmesi ve bu etkilere en güzel tepkiyi en iyi çalışmalar sonucunda verebilmesi, bunu da 8 sezon boyunca devam ettirmesi listemde ilk sıraya koymuş olsa gerek. Ek olarak: Sanırım yedinci sezon yedinci bölümdeki gömlek-saç tarzı benzerliği beni etkilemiş olsa gerek, bazı arkadaşlarımın beni Dexter’a benzetmesini de ekleyebilirim.

 

2- Breaking Bad (2008-2013)

Başroller: Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn

Yaratıcı: Vince Gilligan

Evet, geldik en can alıcı diziye. Tabii ki bir Dexter değil, ama izlediğim ve en iyi dizilerde insan aklına gelebilecek her şey var bu dizide, siyaset ve tarih hariç. Bir insan daha nasıl kötü olabilir ki? Her bölümü bir puzzle parçaları misali ilerliyor ve hiç olmaz dediğimiz şeyler cereyan etmekte. Etkileyici ve finali gerçekten tahmin edilesi bir dizi aslında, o kadar da basit değil tabii. Spin-Off’u olan Better Call Saul‘un ilerleyen sezonlarında umarım Mr. White ve Jesse Pinkman’ı görmek dileğinde olduğum efsanelerimden biri.

 

3- Hannibal (2013-2015)

Başroller: Hugh Dancy, Mads Mikkelsen

Yaratıcı: Bryan Fuller

“Televizyon’da gördüklerinize inanmayın” derler ya hani, öyle. Efsane’nin CNBC-E tanıtımını gördüğümde kötü bir izlenim almıştım. En iyilerim arasına girmesi pek de uzun sürmedi internet sayesinde, sanırım ilk iki sezonunu bir haftada bitirmiştim. Dizi Kuzuların Sessizliği’yle başlayan üçlemenin dizi uyarlaması, izlemeyenler için bir ek olarak bırakmak isterim. Bence üçleme < dizi şeklinde olan bir eşitsizlik mevcut ortada ve izlediğim en iyi finale de sahiptir dizi. Özleyeceğiz seni Hannibal. #SaveHannibal

 

4- Mr. Robot (2015- )

Başroller: Rami Malek, Christian Slater

Yaratıcı: Sam Esmael

Öncelikle belirtmek isterim ki: uykusuz yazılımcı diye bir şey yoktur ve Elliot’ın uykusuzluğu yalan.

–spoiler– İlk sezonda narkoz kullanıp uyku’ya dalması uykusuzdur yanılgısını hatırlatmak isterim. –spoiler–

Dizi mottosu afişinde de olduğu gibi OUR DEMOCRASY HAS BEEN HACKED ve aslında konusunu tahmin etmek de hiç zor olmasa gerek. Belki de diziyi en iyiler arasında var eden bu değildir. Kim bilir?

Ek olarak: Hocalarımdan biri “Mr. Robot gibi giyiniyorsun” demişti bir ara.

+ Yayınlanan ikinci sezon premiere ve ilk bölüm sonrası bu sezon daha iyi olacağı sinyallerini verdi dizi.

 

5- Game of Thrones (2011- )

Başroller: Emilia Clarke, Peter Dinklage, Kit Harington

Yaratıcılar: David Benioff, D.B. Weiss

Bu diziyi sevmeyen yoktur. Hatta en çok masraf edilen prodüksiyona sahip dizidir belki de. Altı sezondur beklenen olaylar henüz gerçekleşmekte ve sanırım önümüzdeki sezon dizinin en iyi sezonu olacak ve sanırım tek krallık varlığını ortaya koyacak, altıncı sezon finalinde izlediğimiz gibi. Umarım son sezonlarını yaşayan dizi hayal kırıklığına uğratmaz ve hatıralda güzel bir şekilde kalıcı olur.

 

6- Sherlock (2010- )

Başroller: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman

Yaratıcılar: Mark Gatiss, Steven Moffat

Dizi’nin karmaşık bir algoritmayla işlenmesi’yle tadına doyum olmuyor ve iki buçuk senedir The Abominable Bride harici bir bölüm yayınlanmaması da ayrı bir olay tabii. Hatta dizi Amerikan uyarlamaya da sahip. Sherlock’un dahi ukalalığı Benedict Cumberbatch oyunculuğuyla birleşince uyum dolu bir ürün ortaya çıkmış. Bu diziyi özel kılan belki de Jim Moriarty. Yazılacak ek bir şey yok ve ilerisi spoiler niteliğine girer.

 

7- Peaky Blinders (2013- )

Başroller: Cillian Murphy, Paul Anderson, Helen McCrory

Yaratıcı: Steven Knight

İngiliz Çeteleri ve tarih. Komünizm ve faşizm. Herbirini adım adım işliyorlar dizide. Çete savaşları için izlenir desem yanılmış olmam. Tabii ki Thomas Shelby ve sigaraları eşliğinde hatıraları. Oyunculuklar üst düzeyde ve manyak karakterlere sahip olan dizi de atraksiyonun ne zaman geleceğini bir süre sonra anlayabiliyorsunuz, tabii dikkatle izlerseniz. Şu an ikinci sezonu bitirmek üzere olsam da, listemin üst sıralarında yer alması BrBa gibi özgün olması.

 

8- True Detective (2014- )

Başroller: Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Vince Vaughn, Colin Farrell, Rachel McAdams

Yaratıcı: Nic Pizzolatto

Antoloji tarzından daha önce dizi izlemedim, ilk bölümünü izlediğimde uyuyamamıştım hatta. İlk sezonuysa, şu ana kadar izlediğim en iyi sezondur. Evet, Matthew ve Woody’nin ilk sezon performansları sonrası ikinci sezon beklentisi hayli yüksek olmasına rağmen, hatta cast’a yapılan eleştirilerin yersiz olması da dahil olmak üzere sezon sonrası ayakta alkışlanacak derecedeydi. Üçüncü sezon’un akıbeti, kötü diziye sahip olmayan kanal HBO’nun müdürünün, aynı zamanda kitabın da yazarı olan Nic Pizzolatto üstündeki baskılarından dolayı belirsizliğini koruyor.

9- Banshee (2013-2016)

Başroller: Antony Starr, Ivana Milicevic, Ulrich Thomsen, Hoon Lee

Yaratıcı: David Schickler, Jonathan Tropper

Şerif Hood. Eski bir soyguncu şimdi… Bu dizide her şey var: aksiyon, politika, ırkçılık… Aslında bir tanımı olmaması ve bazı şiddet sahnelerinin izleyeni cezbetmesi diziyi en iyiler arasında hissettiriyor. Öyle kötü diziler var ki, sezonlarca -belki de uzamasıdır onları kötü kılan- sürüyorken, bunun dört sezonda sonlandırılması sevenler açısından hiç de iyi olmamış görünüyor.

10- Silicon Valley (2014- )

Başroller: Thomas Middleditch, T.J. Miller, Martin Starr, Kumail Nanjiani, Zach Woods

Yaratıcılar: John Altschuler, Mike Judge

Bilişim sektörünü en iyi anlatan dizidir belki de. Gerçi tam olarak HBO dizisi olsa da, oyunculuklar normale göre olağanüstü ve özellikle bölüm sonu şarkıları etkileyici.

11- Spartacus (2010-2013)

Başroller: Andy Whitfield, Liam McIntyre, Manu Bennett, Peter Mensah

Yaratıcı: Steven S. DeKnight

Hikaye herkes tarafından bilinen şey aslında. Arena’dan sağ çıkmak, özgürlüğünü kazanmak asıl olan ve sonrasında tabii ki Roma karşısında durabilmek… Asıl önemli dizilerim arasında yer alma sebebi yönetmenliğin ve görselliğin üst derecede olmasının yanında karakterlerin ince detaylarının gayet iyi derecede işlenmiş olması.

12- House of Cards (2013- )

Başroller:  Kevin Spacey, Robin Wright

Yaratıcılar:  Kevin Spacey, David Fincher

Her yerde siyaset kokusu var. Ego, süper ego… Siyaset nedir, biliyorsunuz tabii ki. Tüm dünya’da zirvede olmak için yalancı olma gerekliliğini biliyorsunuz. Özellikle son sezon çok iyiydi. Fazla spoiler vermeden, çünkü ne söylesem spoiler olacak derecede şeyler var: Ortadoğu.

13- Vikings (2013- )

Başroller: Travis Fimmel, Clive Standen, Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick, Alexander Ludwig

Yaratıcı: Michael Hirst

Barbar Vikinler. Hayır, hiç de bile. Dizi’deki tarihsel yanıltmalar ve o tarihsel hava’ya kapılmak içten bile değil. Diğer diziler gibi plato falan kurmuyorlar ayrıca gerçeklik için. Bildiğimiz İskandinavya’da geçiyor üstelik. Bu diziyi bana öneren arkadaşım’a önerdim 4×10’da ara sezon finali yaptıktan sonra ayrıca.

14- Black Mirror (2011- )

Başroller: Değişiyor

Yaratıcı: Charlie Brooker

Dizi yayınlandığı 9 bölüm ile bir farklıyı yaratmış durumda: her bölüm farklı senaryo’yla ve farklı oyuncularla karşımıza çıkmakta. Dizileri ilk bölümlerine göre değerlendirenlerin yaptığı hatalarına bir yenisini eklemek olacaktır bu diziyi de bırakmak. Temin edebilirim ki, ilk bölümü gayet mantıklı bir senaryo’ya sahip olsa da, dizinin en kötü bölümü. Gerisini düşünmek bariz mükemmel olsa gerek.

 

15- Suits (2011- )

Başroller: Gabriel Macht, Patrick J. Adams

Yaratıcı: Aaron Korsh

Önyargım’ı kırarak başladığım dizilerden biri. İlk sezonu en iyi olan dizilerden de diyebilirim. Ki bu döngü diğer sezonlar < ilk sezon şeklinde olmasına rağmen diziyi oyunculuk performansı bazlı değelendirmek daha elzem geliyor bana. Kahramanımız Mike Ross‘un kahraman olarak değerlendirilmesi yapılabilir ilk bölümlerde, ama yanılma olasılığınız yüksek. Hazırlıklı olun.

Başroller: Gabriel Macht, Patrick J. Adams

Yaratıcı: Aaron Korsh

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *