1 kasım 2018 fenerbahçe bayern münih maçı

Posted on Posted in Fenerbahçe Basketbol

sezona sürpriz bir başlangıç (2-2) yapan bayern munchen, 3 sayı atışları ve hızlı adımlarla oynayan uzunlarıyla da izleyenleri doyuran bir kadro karşısında, alışılagelmiş metallica şarkıları ile salona geliyorlardı oyuncularımız bir bir…

hava atışı ve başlıyorduk. kostas sloukas oyunu kurmaya hazırlanıyor, potaya gitmesi ve nikola kalinic‘i görmesi arasında saniye farkı dahi yokken üç sayılık bir oyunla öne geçiyorduk. rakip uzunlarından devin booker penentresi sonrası sayıyı alıyordu. sırtı dönük oyunuyla bu sezon iyi bir başlangıç yapmış olan joffrey lauvergne, aynısını tekrar yapıyor ve başarılı olmaya devam ediyordu bu konuda. topsuz koşusunda derrick williams topu vladimir lucic ile buluşturuyor, savunmada iyi bir performans göstersek de dip çizgiden atışını yapıyor ve sayıyı alıyordu. kostas slokuas‘ın uzun bir pas sonucu joffrey louvergne’in iki sayısıyla karşılık veriyorduk. nihad djedovic, bir uzun olarak savunmamızdaki boşluğu görüyor ve üçlüğü alıyordu. belki de bu sezon en iyi yaptığımız şey olan sırtı dönük oyunda nikola kalinic, nihad djedovic‘in üstünden üç sayılık bir atışıyla başarılı oldu. stefan jovic‘in boşluğunu iyi gören gigi datome, vücudunu ortaya koyuyor ve faulü alıyordu (2/2). farkın artmasını önlemek adına, vladimir lucic ikili oyunda orta mesafeden atışıyla sayıyı alıyordu. joffrey louvergne ve gigi datome ise nihad djedovic‘in üstünden aldığı pasla potaya gidiyor ve sayı… vladimir lucic oyuna iyi başlamıştı ve nikola kalinic onun üç sayı atışı sırasında faul alıyordu. üstüne nikolo melli ile top kaybı yapıyor, derrick williams smaç ile bitiriyordu atağı. nikola kalinic üç sayılık atışı kaçırmıştı, nikolo melli ribaund’u aldı, potaya giderken kendisine faul yapıldı. kenardan topu oyuna sokuyoruz, kostas sloukas topu joffrey louvergne‘e yönlendiriyor ve smaç ile dönüyorduk… rakip oyunu kurmaya çalışırken devin booker‘a müdahalesi sonrası kostas sloukas topu çalıyor ve tekrar joffrey louvergne ile buluştuyor, sayıyı alıyoruz ve kostas sloukas dördüncü asistine ulaşıyordu… rakibin hızlı ataklarına alışmaya başlamıştık, topsuz oyunda nihad djedovic, nikolo melli‘ye fırsat dahi vermeden topu potaya yolluyor ve sayıyı alıyor; marko guduric’in top kaybında ise stefan jovic ilk sayılarını alıyordu. şu ana kadar ikişer top kaybı yapan ekiplerde, bunun etkisini daha fazla hisseden taraf biz olsak gerek, ki kostas sloukas bundan hiç etkilenmemişe benziyordu ve topu jan vesely ile buluşturuyor ve hücum süresinin bitmesine bir saniye kala sayıyı alıyorduk. kendi kurduğu oyunda nihad djedovic, pasını maodo lo‘ya yolluyor ve üç sayıyı alıyorlardı. jan vesely öyle bir sayı atıyordu ki, yaptığı dribbling ile rakibi öylece sarsmıştı adeta. üç sayı yemeye devam ediyorduk. kostas sloukas penetresinde topu jan vesely ile buluşturuyor, tekrar alıyor ve ahmet düverioğlu‘na verdiği pasta o da smaçla bitiriyordu (6as). devin booker, ribaund üzerinden aldığı iki top sonrası bizi zor duruma düşürmekte gecikmiyordu. kostas solukas’a bağımlı oynadığımız bir oyun ile üç sayıyı alıyor ve oyun eşitleniyordu. 26-26. kostas sloukas son topta eşleşmeyi iyi yapıyor, maodo lo‘yu hataya zorluyor ve faulü alıyordu (2/2): 28-26.

[9/10 2sa (.9), 2/4 3sa (.5), 4/4 fa (1), 3 rb (2-1)]

leon radosevic iki sayı ile başlıyordu rakip atakta. jan vesely‘nin iyi gördüğü ters eşleşmede gigi datome ile topu buluşturması ve onun da iyi yer tutmasıyla iki sayılık bir oyunla dönüyorduk ataktan. bobby dixon ile başlayan bir başka oyunda, alınan faul sonrası, ahmet düverioğlu ayaklarını iyi kullanıyor, pota altında sayıyı alıyordu. bir başka pozisyonda jan vesely‘nin pasında ahmet atışı kaçırıyor fakat aldığı ribaund sonrası topu gigi datome ile buluşturup üç sayıyı alıyorduk. rakibin oyununda ise gigi datome, ahmet düverioğluna yardım ediyor ve bir nevi takım oyunu sergiliyorlardı defansta da. erick green ilk defa oyuna giriyor… bobby dixon‘ın üçlüğünde ribaund’u alan jan vesely‘nin iki sayısı ile tamamlıyorduk atağı. savunmada üstünlüğü ele almıştık artık: 38-33. erick green aldığı topta jan vesely‘ye asistini yapıyor ve kısa mesafedeki sayıyı alıyorduk. defansta yaşadığımız anlaşmazlık sonrası potamızda gördüğümüz sayı ile bobby dixon cevabını üç sayı ile veriyor ve sorunsuz bir oyun sergiliyordu. üç sayılık atış denemelerine devam eden rakip, aldıkları hücum ribaundlarıyla hayatta kalmaya çalışırken, hatalı oyun sonrası bir de faul yapıyorduk. zjelko obradovic çok kızmıştı bu duruma ve mola gecikmedi. 17/26 (.66) şut isabeti ile oynayan rakip için, -bizim adımıza bir hayli yüksekti- ki bu durum euroleague için de yüksek olduğu anlamına geliyordu. ikili oyunlarda rakibi durdurmakta zorlanmaya başlamıştık tekrar. kalina kurduğu oyunda faulü aldı neyse ki, oyunu tekrar başlatıyorduk, kaçan atış sonrası jan vesely smaç ile bitiriyor ve derin bir nefes alıyorduk: 47-43. rakip kaçırıyor, biz de aldığımız iki ribaund sonrası, derrick williams‘ı hataya zorluyorduk. topu alamadık ama iyi iş çıkarmıştık. mola sonrası devin booker üç sayı ile dönmüştü. nikola kalinic ise fark yarattığı maçta faul almış (2/2) ve atağı tamamlayabilmişti. top kayıplarıyla ve rakibin hücum ribaundu ile bulduğu sayılar bu duruma getirmişti defansta bizi, ki petteri koponen ancak böyle sayı bulabilmişti… son topta iki sayıyı kostas sloukas‘ın tam saha dribbling’i sonrası nikola kalinic ile buluyorduk: 51-48.

[14/21 2sa (.66), 5/9 3sa (.55), 6/6fa (1), 9rb (6-3)]

stefan jovic’in kurduğu oyunda,devin booker` jan vesely‘nin üzerinden orta mesafeli sayısıyla başlıyordu üçüncü çeğreğe. kostas solukas‘a danilo barthel tarafından yapılan sert faul oyunun ileride daha da sertleşebileceği anlamı taşıyordu. kenardan başladığımız oyunda kostas sloukas topu marko guduric’e veriyor ve o da boş kalangigi datomeile buluşturduğu topta üç sayıyı alıyorduk.vladimir lucic`’i hataya zorladığımız ve savunduğumuz oyunda, pota altından nihad djedovic ile buluşturduğu top, perdenin aksi yönünde giderek iki sayıyı buluyordu. işlerin zorlaştığı bu anda çift oyun kurucu ile sahadaydık. bobby dixon üç sayılık atışı kaçırıyor, kostas sloukas ribaundu alıyor ve o da kaçırıyor, sonrasında joffrey louvergne sayıyı kazandırıyordu. anlaşmazlıklar sonucu yapılan top kaybında, danilo barthel smacı gigi datome‘nin üstünden vuruyor; oyundan düştüğümüz bu zamanlarda stefan jovic crossover’ı ile tekrar gigi datome‘nin üstüden atışını yapıyor ve sayıyı alıyordu. kostas sloukas bu tarz oyunlara alışmış olsa gerek artık, ki bu defa bağlantıyı ahmet düverioğlu ile kuruyor ve smaçla dönüyorduk. `nikola kalinic’in çaldığı topta benzeri bir pozisyonla sayıyı alıyordu ahmet düverioğlu. nihad djedovic‘in kaçırdığı üç sayılık atış sonrası kostas sloukas‘tan gigi datome‘ye asist geliyordu ve rakibi sıkıştırıyorduk bu dakikalarda. bu defa maodo lo kaçırıyordu üç sayılık atışı. derrick williams‘ın taraftara oynamaya başladığı bu dakikalarda, kaybettiğinin sinyalini almıştı sanki, taraftarın tepkileri sonrası. marko gurudic topu derrick williams’dan çalıyor ve potaya penetresi sonrasında sayıyı alarak ilk cevabı veriyordu. top kayıpları tersine dönmüştü, taraftarın da destekleriyle. son topta sinan gülerin nikolo melli‘ye asistinde son çeyreğe eşitlikle giriyorduk: 65-65.

[20/30 2sa (.66), 7/12 3sa (.59), 10/11fa (.91), 11rb (6-5)]

derrick williams, ahmet düverioğlu‘na karşı koyamıyordu adeta. atılan şutların kaçması ve yapılan ribaund hataları sonrası derrick williams‘a sakin olması hakkında uyarı geldi dejan radonjic‘ten. marko gurudic‘in kaçırdığı üçlüğün üstüne nikola kalinic topu tamamlıyordu. stefan jovic kaçırıyor, kostas sloukasmarko guduricjan vesely paslaşmalarıyla öne geçiyorduk. 72-71. saçma bir hareketle jan vesely‘nin üstüne doğru giden derrick williams doğal olarak bloğu yiyor ve üstüne oyundan çıkarken jan vesely‘nin ona bakış atması dikkatlerden kaçmıyordu. stefan jovic‘in iyi oynadığı oyunda, marko guduric‘in üstünden üç sayıyı alıyordu. kostas sloukas derrick williams‘ın üstünden jan vesely ile bağlantıyı kuruyor ve smaç ile bitiriyorduk atağı. derrick williamskostas sloukas ters eşleşmesinde petteri koponen ile iki sayıyı buluyorlardı, ama derrick williams kendi kuyusunu çoktan kazmışa benziyordu. bir başka kostas sloukasjan vesely bağlantısında gigi datome top ile buluşuyor ve mükemmel bir oyun sonunda üç sayıyla dönüyorduk. şimdi daha da eğlenceli olmaya başlamıştı maç: 77-76. stefan jovic‘in oyununda derrick williams‘a kusursuz bir savunma yapan nikola kalinic, top kaybına zorlamıştı bir daha. kostas sloukasgigi datomekostas solukas paslaşması sonrasında top marko guduric‘e ulaşıyor ve üç sayı ile dönüyorduk tekrar. baskının daha da artmasıyla stefan jovic‘in top kaybında, kostas sloukas (10as) topu tekrar marko guduric ile buluşturdu ve üç sayılık bir oyun daha geldi… oyuna iyi başlamışlardı ama şu an yapacak güçleri kalmadı ve taraftarın da etkisiyle bu durum olması gerekene doğru dönmüştü. defansif ribaundu alan kostas sloukas, topu sürüyor ve gigi datome‘ye yönlendiriyor ve o da sessiz bir asistle jan vesely‘ye veriyordu, sonrasını tahmin etmek işten bile değil… smaç: 86-80. nihad djedovic‘in asistinde vladimir lucic marko guduric‘in üstünden kısa mesafeli şutu buldu ama, sonrasında kostas sloukas‘ın müdahale dahi edemediği top kaybında nihad djedovic, ribaund’u alıyor ve vladimir lucic ile buluşturuyor… son iki topun bizde olduğu oyunla, kostas sloukas ve gigi datome’ye yapılan fauller ile (1/2) zaman geçiyor… artık kolay bir maçın olmadığı euroleague‘de bir kavgavari karşılaşmanın sonucunda güçlü kalmayı başararak kazanıyorduk: 88-84.

[25/38 2sa (.65), 9/19 3sa (.47), 11/14fa (.78), 18rb (9-9)]

mvp: gigi datome [30dk, 19sa (2/3 2sa, 2/5 3sa, 3/4fa), 1rb/1as, 24pir] ve gizli kahraman jan vesely (16sa/5rb/2as).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *